Każdy rodzaj włosów potrzebuje specjalistycznej pielęgnacji. Brak odpowiednich kosmetyków lub sposobu mycia i szczotkowania może prowadzić do pogorszenia kondycji, a w efekcie do łamania, wypadania lub przesuszenia. Co więcej, osłabione włosy są bardziej podatne na uszkodzenia chemiczne, mechaniczne lub działanie szkodliwego promieniowania słonecznego oraz zagrożone przenikaniem do wnętrza zanieczyszczeń przez odchylone łuski włosowe.

Preparaty do pielęgnacji muszą być dostosowane do typu włosów i ich potrzeb. Jak to zrobić?

Zanim pójdziesz do apteki lub drogerii, musisz wiedzieć, że zarówno dermatolodzy, jak i fryzjerzy wyróżniają kilka rodzajów włosów. Włosy normalne chciałaby mieć każda z nas. Często są określane jako włosy zdrowe. Wymagają mycia co dwa lub trzy dni, a do tego są lekkie, miękkie i elastyczne. Łuski włosowe ciasno przylegają o rdzenia włosa, stąd pasemka są gładkie i naturalnie błyszczą się. Włosy przetłuszczające się jest dość ciężko pielęgnować. Powinno się je oczyszczać codziennie po to, żeby zmyć warstwę sebum, do której mogą przyczepiać się zanieczyszczenia, kurz i brud. Przetłuszczanie się włosów wynika z nieprawidłowej pracy gruczołów łojowych. Dlatego kiedy wybierzesz się do dermatologa lub apteki, zapytaj o specjalistyczny szampon lub odżywkę.

Włosy suche tylko z pozoru wydają się być zadbane i czyste. Tak naprawdę są matowe, łamliwe, cienkie i kruche. Elektryzują się i nie mają ochronnej bariery lipidowej, ponieważ szybko tracą wilgoć i są podatne na uszkodzenia. Włosy mieszane to połączenie włosów przetłuszczających się (u nasady) i suchych (na końcówkach). Są dość trudne w pielęgnacji – należy bowiem tak dobrać kosmetyki, by ograniczyć wydzielanie sebum z jednej strony i zapewnić odpowiedni poziom nawilżenia z drugiej. Włosy z łupieżem nie wyglądają estetycznie, a w pielęgnacji pomóc mogą specjalistyczne produkty kupione w aptece lub przepisane przez dermatologa. Łupież powstaje na skutek nieprawidłowej pracy gruczołów łojowych lub namnażania się na powierzchni skóry bakterii i grzybów. Włosy farbowane i włosy zniszczone pozbawione są substancji nawilżających, dlatego cechują się suchością, łamliwością i rozdwajaniem końcówek. Poprzez mocno odchylone łuski włosowe wnikają do ich wnętrza zanieczyszczenia, które jeszcze bardziej przyczyniają się do pogorszenia kondycji.

Na szczęście do każdego typu włosów dobrać można kosmetyk pielęgnacyjny. Potrzebne będą: szampon, odżywka, serum, balsamy lub olejki. Nie mogą zawierać: parabenów, barwników, SLS, silikonów i innych substancji, które mogłyby zapychać gruczoły łojowe skóry głowy, powodować podrażnienia lub prowadzić do wysuszenia pasemek. Przydatne w pielęgnacji będą natomiast roślinne i ziołowe olejki, minerały i olejki kosmetyczne. Do najskuteczniejszych zalicza się: pokrzywę, rumianek, cynk, olejek arganowy, aloes, łopian i wyciąg z drzewa herbacianego. Równie ważny jest sposób pielęgnacji włosów. Podczas mycia skóry głowy przyda się relaksujący masaż, a do spłukania piany z szamponu – chłodna woda. Zaraz po nałożeniu odżywki, włosy przykryj foliowym czepkiem lub ręcznikiem, aby przyspieszyć wchłanianie składników odżywczych.