To wcale nie jest takie łatwe. Myjesz, czeszesz, nakładasz odżywkę, a efektów jak nie było, tak nie ma. A bad hair day przechodziła chyba każda z nas. Tu coś odstaje, tam nie da się rozczesać… Jeżeli nie chcesz doświadczyć powtórki z rozrywki, sprawdź, jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja włosów.

Jak, kiedy i czym myć włosy?

Nie jedna z nas ma taki problem. A odpowiedź jest bardzo prosta. Włosy trzeba myć tak często, jak tego potrzebują. Co to oznacza? Niektóre kobiety muszą myć głowę codziennie, inne wykonują ten zabieg rzadziej. Wszystko zależy od rodzaju włosów i skóry głowy, a także od używanych kosmetyków. Szampon powinien być dobrany do potrzeb fryzury i musi walczyć z łupieżem, suchością włosów lub przetłuszczającą się skórą głowy. Równie ważny jest sposób mycia. Szampon nakładamy na wilgotne włosy i opuszkami palców masujemy skórę głowy. Mycie powtarzamy dwa razy, ponieważ tylko tak pozbędziemy się płatków łupieżu, sebum i innych zanieczyszczeń. Włosy spłukujemy chłodną wodą po to, aby zamknąć łuski włosowe.

Po co odżywka do włosów?

Jest dopełnieniem całego zabiegu pielęgnacji włosów. Należy ją dopasować do rodzaju włosów i skóry głowy. Odżywka poprawi kondycję pasemek, zamknie łuski włosowe, zapobiegnie utracie wody i ułatwi rozczesywanie. Stosuje się ją po umyciu, na wilgotne włosy, wcierając od połowy, a na końcówkach kończąc. Po upływie kilkunastu minut kosmetyk spłukuje się. Trzeba to zrobić bardzo dokładnie, by jego resztki nie obciążały pasemek i nie powodowały podrażnień lub przetłuszczania się skóry głowy.

Suszarka, prostownica i lokówka to twój wróg!

No może nie do końca. Ale gorące powietrze używane do stylizacji na pewno szkodzi włosom. Pasemka stają się wtedy suche, matowe i łamliwe, a końcówki rozdwajają się. Czy musisz rezygnować z używania suszarki, prostownicy lub lokówki? Nie, ale używaj ich z rozwagą. Przed stylizacją na gorąco zabezpiecz włosy preparatami ochronnymi. Suszarkę trzymaj w odległości 20 cm od głowy, a po prostowaniu lub kręceniu włosów zastosuj odżywkę bez spłukiwania lub inny kosmetyk nawilżający.

Tags: , , , ,